Hit enter after type your search item

Van gölü 2022

Van gölü Binlerce yıllık uygarlık tarihi ile doğunun gizemli büyüleyici şehri Van. Urartu, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve çok sayıda medeniyetin gözdesidir. Bu topraklar tarihin silinmez izleriyle doludur. Bu Sarp dağları zengin bitki örtüsü, gürül gürül akan şelaleleri, dereleri,

gölleri ile kusursuz yaratılmışlığın ispatı gibi durmaktadır. Uçsuz bucaksız maviliği ile denizden farksız olan Van gölü sonsuzluğa açılan kapı gibidir. Evrenin nazar boncuğudur.

van gölü

van gölü

2022 Mavi Bayraklı Plajı yelkenliye yön veren Rüzgarları ve eşsiz gün batımıyla huzurun doğudaki adresidir. Urartuların yukarı Denizi, inci kefalinden göçmen kuşlara pek çok canlının yuvası

bir yaşam kaynağıdır. İnci kefali gölün olduğu kadar sabrın azmin de sembolüdür. Neslini sürdürmek için her yıl göle akan nehirlere kitlesel halde göç ediyorlar. Akıntının tersine yapılan yolculuk tehlikelerle doludur. Nefes kesen Şölen tam anlamıyla bir mucizedir.

Van gölü biyolojik yapılar başka göllerde yok.

Van Gölü yeni keşiflerin de üssüdür. Pek çok bilim insanında ilgi uyandıran Göl dünyanın en büyük mikrobiyalitlerine yani Mercan benzeri kayaç yapılara ev sahipliği yapıyor. Tatlı su çıkışları ve yeni oluşan mikrobiyalitler yaşamın sürekliliğinin ve yenilenmenin en güzel örneklerindendir.

2022 arkeolojik dalış bölgeleri dalış turizmini canlandırıyor.

Van’da her taşın altında bir medeniyet saklıdır. Selçuklu Mezar taşları, Orhun abidelerinin Sudaki emsalleridir. Taşların dile geldiği bir diğer uygarlık ise su altındaki Urartu Kalesi’dir.

Bu tarihinin en önemli arkeolojik keşiflerinden biri seçilen Kale 3000 yıllıktır ve üzerindeki motifler çok merak uyandırıcıdır.

Taşımacılık busularda tarihler boyunca hep var olmuştur.1915-1917 yılları arasında Van Gölü’nde taşımacılık yapan Akdamar şilebi bunlardan biridir. Reşadiye kıyılarında fırtına sebebiyle batan gemi tarihin sessiz tanığı olarak sodalı suyun etkisiyle günümüze kadar sağlam kalmayı başarmıştır.

Peki van gölünün kıymeti biliyor mu

Coğrafi konumu, doğal kültürel hazineleriyle Van Gölü havzasını korumak hiç şüphesiz tarihe ve geleceğe sahip çıkmaktır. El değmemiş cennet koylarıyla turizmin dünyadaki parlayan yıldızlarından olan Van Gölü kirliliğe toleransı olmayan eşsiz bir ekosistemdir.

2022 Sırlarıyla birlikte doğal bir gözlem laboratuvarı konumunda olan Van Gölü’nü doğasına uygun olarak koruyor daima mavi kalması için çalışıyoruz

https://www.besttravellers.com/sapanca-golu/
  • Facebook
  • Twitter

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This div height required for enabling the sticky sidebar