Hit enter after type your search item

TUZ GÖLÜ 2022

2022 yılı tuz gölü yılı olarak kabul edilmiştir. Tuz gölü nerededir. Göle nasıl gidilir. Orada ne yenir, tuz gölünde nerede kalınır, tuz gölünde hangi kuş türleri barınmaktadır gibi sorularınızın en güncel ve doğru cevabı bu makalededir. Makalemizi beğendiyseniz lütfen paylaşmayı unutmayın. Diğer göl makalelerimizide okumanızı tavsiye ederim.

tuz gölü

tuz gölü tuz mağarası

Tuz gölü tanıtımı

Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesinde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği yerde yer alır. Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 50’den fazlası bu gölden sağlanmaktadır. Uzunluğu 80 kilometre olan Tuz Gölü’nün alanı 1665 kilometre karedir.11900 kilometrekare havzası olan Tuz Gölü’nün yüzey rakımı 905 metredir.

Göl Türkiye’deki en büyük ikinci, dünyadaki en tuzlu ikinci göldür ve Tuz Gölü 1’inci derece doğal sit alanı olarak tescil edilmiştir. Tuz Gölü kuş varlığı yönünden Türkiye’nin en zengin göllerinden biridir Sayılamayacak kadar çok çeşitli kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tuz Gölü havzası yaklaşık 6000 kadar kuş yuvalama alanına sahiptir. Bunun yanında bölgede 279 bitki ve bakteri türünün yaşadığı tespit edilmiştir.

Hayvan türleri

 Anadolu’nun İnsan eli değmemiş en büyük bölgelerinden biridir. Tuz Gölü Türkiye’nin Van gölünden sonra ikinci büyük gölüdür. Kapalı Bir havzada yer alan Tuz Gölü jeolojik olarak tektonik kökenlidir. Büyüklüğüne karşın ülkemizin en sığ göllerindendir. Gölün derinliği birçok yerde yarım metreden azdır. Kuzeyden güneye 80 kilometre, doğudan batıya 60 kilometre boyutundadır. Yeraltı sularıyla beslenen Tuz Gölü kapalı bir Havza olan Konya Havzası’nda yer almaktadır. Gölün bulunduğu bölge Türkiye’nin en az yağış alan bölgesidir. Dünyanın önemli doğal alanlarından biri olan Tuz Gölü özel çevre koruma bölgesi, sahip olduğu özellikleri sebebiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici listesi’ne kaydedilmiştir

Tuz gölünden çıkartılan tuzlar çok kaliteli ve lezzetlidir. O tuzlarla yapılan balığın tadına doyum olmaz.

Ülkemiz birçok doğal güzelliklere sahiptir. Bunlardan biriside tuz gölüdür. Hem ülkenin tuz ihtiyacını karşılarken hem de biyolojik çeşitlilik açısından bilim insanlarının çalışmalarına çok faydası olur. Tuz çıkartmak için kullanılan doğu yakası birçok tuz fabrikasını barındırmaktadır. Kuzey yakasında ise flamingo kuşları mevsim geçişlerinde gölde barınmakta ve beslenmektedirler.

  • Facebook
  • Twitter

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This div height required for enabling the sticky sidebar