Hit enter after type your search item

SAPANCA GÖLÜ

Sapanca gölü doğal güzellikleri

Sapanca Gölü, Marmara Bölgesi’nin Doğu kesiminde Adapazarı ovasını İzmit Körfezi bloğuna birleştiren uzun bir çukurun Doğu kıyısında yer alan tatlı su gölüdür.

Sapanca Gölü Sakarya şehir merkezinin 12 kilometre batısında Kocaeli şehrinin 27 kilometre doğusunda yer alan tektonik kökenli bir göldür. Sapanca’nın kıyıları doğuda Sakarya ili, en batı ucunda Kocaeli ilinde kalır. Havzası 252 kilometrekaredir. Yüzölçümü 47 kilometrekaredir. Doğu-batı uzunluğu 17 kilometredir. Kuzey-güney genişliği beş kilometre olup yüzeyin denizden yüksekliği 31 metredir. En derin yeri 61 metredir.

Sapanca gölü 2022

 Bu göl adını Güney kıyısında kurulmuş olan Sakarya ilinin Sapanca ilçesinden alır. Eski Türk kaynaklarında Ayangölü olarak geçer, özellikle güneyindeki dağlardan inen sellerle iyi beslenen Göl fazla suyunu doğu ucundan çark suyu aracılığıyla Sakarya ırmağı’na boşaltır. Gölü besleyen dereler Karaçay Kuruçay Kurtköy Mahmudiye İstanbul Karadere ve Kaymakçı dereleridir. Kuzeyinde ve güneyinde uzanan dağ eteklerinde keklik çulluk ve tavşan avı yapılmaktadır. Gölde Her çeşit tatlı su balığı avcılığı yapılmaktadır. Balık tutabilirsiniz. Sazan, aynalı sazan, tatlısu kefali, alabalık ve turna balığı gölde bol bol bulunmaktadır.

2022 Sapanca gölünde yapılan sosyal aktiviteler nelerdir?

Sakarya’da merkezlerinin ulaşabildiği bir konumda bulunması nedeniyle şehir merkezinin yanı sıra, başta İstanbul olmak üzere çevredeki büyük şehirlerin, özellikle hafta sonları gezi ve konaklama amaçlı taleplerine açık bir Merkez niteliğindedir. Sapanca Gölü’nün yüksekliklerinde ki Arifiye ormanında güzel kamp ve piknik alanları bulunmaktadır.tektonik oluşumlar sonucu meydana gelen Sapanca Gölü ve çevresi içerdiği son derece çarpıcı doğal güzellikleri ve yoğun yerleşim

Sapanca gölü suparkı ile güzel bir su sporu imkânı sağlamaktadır. Gölün E-5 kenarındaki girişinde Wakebord yapabileceğiniz bir su kayağı pisti bulunmaktadır. Otoparkı ve kafeteryası ile hizmet veren wakebord kayak pisti, Avrupa’daki pistler arasında doğal güzelliği ile ilk sıralardadır. Pistin uzunluğu 2 kilometre civarındadır.

Sapanca gölü herkesin gelip görmesi gerekiyor

Çevresinde birçok mesire alanı bulunmaktadır. Sapanca gölü zengin Arapların ve turistlerin de ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Mazın Araplar ve yeri turistler havuzlu villalarını göl çevresine konuşlandırdı.

Sapanca gölünde yüzülür mü derseniz tabiki de buna uygun iskelesi ve kıyısı bulunmaktadır. Eğer yüzmeyi iyi bilmiyorsanız muhakkak can simidi ile yüzün çünkü göl suyu deniz suyu gibi kaldırmaz. Ayrıca Kano gezileri yapabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
This div height required for enabling the sticky sidebar