Hit enter after type your search item

Kurşunlu şelalesi tanıtım 2022

Antalya-Isparta otoyolunun 25. kilometresinden sonra Kurşunlu şelalesi tabelasından dönülerek 7 kilometre gidildiğinde karşınıza tüm ihtişamıyla çıkacak olan tek şelaledir. Şelale 1986 yılında koruma altına alınarak park haline getirilen 33 hektarlık bir alanda bulunan kanyonun içinde 2 kilometrelik bir mesafededir.  Mesire alanı içerisinde kanyon seyir terası, çocuk parkları, lokantalar, trekking yolları, otopark ve belediyenin ihtiyaç giderme tesisleri bulunmaktadır.

kurşunlu şelalesi
kurşunlu şelalesi

Şelale hakkında bilgi, gezilmesi gereken yerler

Şelalenin huzur veren doğal yapısı ve zindelik veren doğası insanı kendine hayran bırakırken özellikle görmeniz gereken tarihi ve kültür dokuları da bulunmaktadır. Kültür dokusu olarak şelalenin aktığı güzergahta bolca bulunan Lübnan Sedir ağaçları bir diğer adıyla Toros sedirleri heybetli boylarıyla ve ihtişamlı gövdeleriyle görülmeye değerler. Yükseklikleri 50 metreyi bulabilen bu ağaçların bazıları 1000 yaşında. Genişlikleri ise çap olarak 2 metreyi bulmaktadır.

Bir diğer tarihi dokusu ise Tarihi Su Değirmeni; Günümüzde neredeyse üç asır önce köylüye hizmet etmesi için ecdadımız tarafından inşaa edilen tarihi su değirmeni hala sağlam ve hala çalışıyor. Çevrede buna benzer 9 adet daha değirmenin olduğu rivayet edilmektedir fakat zaman içinde yıkılarak yok olmuşlar.

Kurşunlu şelalesi nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir?

Kurşunlu şelalesine kişisel araçlarını ile Antalya merkezden gidecek iseniz sırasıyla Aspendos ve Serik caddeleri izlenilerek Antalya-Isparta yoluna sapılır. Bu güzergahta 6 km boyunca ilerledikten sonra Tabiat parkı ve Kurşunlu şelalesi tabelası görülür. Sağa meyilli yok takip edilerek gidildiğinde yönergeler sizi Kurşunlu belediyesi piknik alanına ulaştıracaktır. Park alanı ücretli olup bu ücretten başka bir zorunlu ücret olmamaktadır.

Antalya merkezden otobüsle ulaşım sağlamak isteyen turistler için her saat başı kalkan belediye otobüsleri bulunmaktadır. Otobüs numaraları 524,524A,519,230,231 dir.

Kurşunlu şelalesi kahvaltı ve mangal yerleri ile doludur. Şelalenin klima etkisi yaptığı güzergâh üzerinde bir çok restoran ve kafe bulunmakta. Sizlere önerebileceğim Saklı Bahçe Restoran ve Dereboyu Park Restoran var. Bunlardan her ikisi de doğal yapıyı bozmamış ve doğa ile iç içe mekanlardır.

Şelaleler kategorisinden diğer şelaleler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
This div height required for enabling the sticky sidebar