Hit enter after type your search item

Köprülü Kanyon 2022

Köprükü Kanyon nerede?

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Beşkonak, konumu, sahip olduğu doğal güzellikleri ve özellikleriyle Türkiye’de ve dünyada tanınan bir yerdir. Beşkonak’ın en bilinen mevkii Köprülü Kanyon Milli Parkı olarak ta bilinen Köprüçay dır.

Toros dağlarından doğarak harika kanyonlardan geçen Köprüçay Serik ilçesinin güneyinden Akdeniz’e dökülüyor. İki tarafı dik çıkılması hemen hemen imkansız olan kanyonlardaki yeraltı suları ile beslenen Köprüçay Türkiye’nin en güzel tabii rekreasyon alanlarından biridir. Bunun yanı sıra nehrin batı yakasında bulunan tarihi Selge şehri, nehir kenarındaki kaleler, su kemerleri, roma dönemine ait köprüler ve tarihi yollar gibi pek çok arkeolojik kaynaklar Köprülü kanyonun önemini arttırmaktadır.

2022 Köprülü kanyon özellikleri nedir?

Köprülü kanyon milli parkı 36000 hektarlık alana sahiptir. Bu alan Köprü çayın bir kısmını ve tarihi Selge Kentinide kapsamaktadır. Milli park ülkemizdeki en büyük Akdeniz Selvi’si ormanı olma özelliği yanında Kızılçam, Karaçam, Sedir, Köknar, Meşe çeşitleri ve Yabani zeytinlikleri ile yaban hayatı açısından da oldukça zengindir. Beşkonak’ın sınırları içinde yer alan Köprülü Kanyon milli parkı olarak bilinen Köprüçay da bin bir çeşit doğal güzelliklerin yanında Rafting sporunun güvenle yapılabildiği 12 kilometrelik bir parkur mevcuttur. Bu uzun ve yer yer adrenalin hissi yaşatan parkur 2 etapta tamamlanıyor.

Köprülü kanyon da başka hangi aktiviteler yapılır?

Köprüçayın suyu temiz ve serin .Yazın en sıcak günlerinde bile su sıcaklığı 15 derecenin altında kalabiliyor. Suyun debisi ise her mevsim rafting sporuna uygun. Parkur ön asyadaki en büyük Akdeniz selvi ormanına kapsayan köprülü kanyon milli parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Kanyon girişinde bulunan 27 metre yüksekliğindeki oluk köprü milattan sonra 2.y.y dan kalma bir roma köprüsüdür. Çevresinde sedir ağaçları ve Kapadokya’daki taş oluşumlarına benzeyen oluşumlar bulunan köprü günümüzde de kullanılıyor.

köprülü kanyon
Köprülü kanyonu

Antalya’ya 90 km mesafede Beşkonak mahallesi sınırları içinde yer alan Köprülü Kanyon Milli parkı Rafting dışında 2022 Kanyoning, bisiklet turu, tırmanış, jip safari, trekking gibi spor imkanları da mevcuttur. Doğası tabiatı spor aktivite imkanları ile Köprülü kanyon milli parkı yılın her dönemi sporcuları, adrenalin severleri, doğaseverleri, fotoğraf tutkunlarını ve günü birlik ziyaretçilerini ağırlıyor. Milli park çevresinde çadır kamp alanları ve yeme içme imkanları mevcut.

Ballı Kayalar Kanyonu sayfasına bu linkten gidebilirsiniz.

https://www.besttravellers.com/ballikayalar-kanyonu/

  • Facebook
  • Twitter
This div height required for enabling the sticky sidebar