Hit enter after type your search item

Kaz Dağı tabiat parkı

2022 Kaz dağları tabiat parkı nerededir?

Bir ucuyla Çanakkale’ye bir ucuyla Balıkesir’e yaslanan Kaz dağları sahip olduğu görkemli doğasıyla Edremit körfezi kıyısında Biga yarımadası boyunca uzanmaktadır.Marmaranın güney batısında egeyle doğal bir sınır oluşturan Kaz dağı mitolojideki adıyla Bin pınarlı ida görenlerin unutamadığı bir yer yüzü cennetidir.

Doğal ve kültürel kaynak değerleri açısından en zengin milli parklarımızdandır. Doğa ve tarih meraklısı binlerce kişi, özellikle yaz aylarında burayı ziyaret ediyorlar. Parkta günübirlik aktiviteler için iki gezi noktası bulunuyor. 20935 hektarlık bölümü 1994 te milli park ilan edilen Kaz dağı yabanıl coğrafyasındaki kanyonlar, çağlayanlar, gölcükler ve zengin biyolojik çeşitliliği ile gezegenimizin hızla tükenişi karşısında direniyor.

kaz dağı
Kaz dağları

Kaz dağı özellikleri

Bir dağ ekosistemi olan kaz dağı, avrupa sibirya ve akdeniz bitki coğrafyalarının kesişim noktasında bulunuyor.Biga yarım adasının bu en yüksek noktası, dünyanın bol oksiyenli ilk üç yerinden birisidir. Hava akımları dağın yüksek kesimlerine bereketli yağışlar taşır. Doruklarda nemli iklim tipine ait ormanlar yayılır. Bu ormanların hakim ağaçtürleri yükseklerde köknar,alt seviyelerde ise karadeniz ikliminin karakteristik ağacı olan kayın,sapsız meşe ve macar meşesidir.

Kaz dağının güney yüzünde akdeniz tipi bitki topluluğu hakimdir.Yukarılarda karaçam aşağı kesimlerde kızılçam ormanları, eteklere inildikçe yerini makilere bırakır.

Dağın gizleriği sırlar

Orman alanlarının dışındaysa başta zeytinliklr olmak üzere tarım alanları uzanır. Orta kesimlerbaşta Şahin deresi olmak üzere ırmakların açtığı derin kanyonlar ile parçalanmış görünümdedir. Bu yapı deniz etkisinin içerilere taşınmasını sağlar. Dağ ve deniz ikliminin etkinleşmesi kaz dağını endemik türler açısından zengin kılan koşullara hazırlar.Bu ndemik türlerin başında kaz dağı köknarı geliyor. Tüm dünyada kaz dağı dışındaki hiçbir yerde bu tür köknar yetişmiyor. Söylence odur ki ünlü Turuva atıda kaz dağı köknarının ahşabı ile çatılmıştır.

Kaz dağı köknarını korumak amacıyla 1988 yıllarında tabiatı koruma alanı ilan edilen bölge Türkiye bitki genetik çeşitliliğinin yerinde korunması ulusal eylem planı çerçevesinde beşgen koruma ve yönetim alanından biri olarak belirlenmiştir. Milli parklarda hiçbir üretim faaliyetine izin verilmiyor ve ekosistem doğal seyrine bırakılıyor.

Bitki türleri

Kaz dağı milli parkında bulunan 800 bitki soyundan 32 si endemiktir. Bunun yanında endemik olmamakla birlikte yanlızca kaz dağında yetişen 15 bitki soyu saptanmıştır. Ayrıca türkiyeye özgü 40 endemik türde burada yaşıyan bitkiler arasındadır.

Tabiat parkları yazıları

  • Facebook
  • Twitter
This div height required for enabling the sticky sidebar