Hit enter after type your search item

Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem deresi kanyonu nerededir?

 Cehennem Deresi kanyonu

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde sizlere 2022 Cehennem deresi kanyonu’ndan bahsedeceğim.  Bu muhteşem güzellikteki Kanyonumuz Artvin il Ardanuç ilçesinde bulunmaktadır. Kanyon ve vadi olma özelliği ile birlikte dünyanın sayılı harikalarındandır.

Cehennem Deresi kanyonu Ulaşılması çok zor ama güzelliğiyle ve doğasıyla bu güçlüğü unutturan harika bir doğal oluşumdur. Buraya ulaşmak için bazı dik ve taşlı yolları geçmek gerekmektedir. Burada yılan gibi yaban hayvanlarını uzaklaştırmak için elinizde sopa ya da zil bulunması öneriliyor. Dünya üzerindeki tehlikeli kanyonlar arasında olduğu bilinmiyor.

cehennem deresi kanyonu
cehennem deresi kanyonu

Cehennem deresi özellikleri nelerdir?

Cehennem Deresi kanyonu Artvin’de bulunuyor ve Ardanuç ilçesinin 50 kilometre kuzeybatısında bulunmaktadır. Özel araçta buranın belirli bir noktasına kadar ulaşmak mümkündür. Daha sonra ise yürüyüş yoluyla kanyonu gezebilirsiniz. Yalnız bu güzergahta trekking yapacak iseniz tecrübeli bir rehber ile yola çıkmanızı öneririm. Bir insanın dahi zor geçebileceği darlıktaki geçitlere sahip olan Cehennem deresi kanyonu acemi trekkingciler için hakiki bir cehenneme dönüşebilir.

Trekking, tırmanış, rafting, balık ve kara avcılığı, kampçılık ve kano sporlarının yapıldığı cehennem deresi kanyonu türlü türlü imkanlar ile 2022 yılının tercih edilen parkuru olmaya devam ediyor. Zamanla daha iyi bir konuma gelmesinde Artvin büyükşehir belediyesi inde çalışmaları göz ardı edilemez. Parkura ulaşılacak yolların açılması ve düzenlenmesinde belediye çok çaba sarf etmiştir. Yeter ki vatandaş gezsin sloganı ile çalışan belediye cehennem deresi kanyonunu temizlemeyi de kendine görev edinmiştir.

Derenin biyolojik zenginlikleri

Derece bulunan alabalık, sazan, aynalı sazan, kedi balığı cehennem balığı başlıca biyolojik zenginliklerdendir.

Kanyonun dron ile çekimlerini internetten izleye bilirsiniz. Helikopter kiralayarak kanyonu yukarıdan izleye bilirsiniz. Gezi botu kiralayarak kanyonun belirli bölgelerini gezip eylene bilirsiniz.

Derenin akış debisi yavaş olduğundan gezi için uygundur. Herhangi bir restoran, kenef, otopark bulunmadığını belirtmek isteriz. Cehennem deresine girişler ücretsizdir. Ücretsiz olmasına karşılık para verseler gitmem diyenleri de duyar gibiyim. Doğa severlerin dur durak tanımadığı, dağ taş aşarak gezdiği Türkiye’mizde artan yakıt fiyatlarını da göz önüne alırsak, artık pek fazla ziyaretçinin buralara kadar gelmeyeceğini düşünmekteyim.

Makalemizi okuduktan sonra paylaşmanızı rica ederim.

  • Facebook
  • Twitter
This div height required for enabling the sticky sidebar