Hit enter after type your search item

Beyşehir gölü tanıtımı

Merhaba sevgili okur yazarlar, bu makalemizde sizlere 2022 yılında Beyşehir gölü nü anlatacağız. En güncel bilgiler,en son fiyatlar ve en doğru bilgi bu makaleden ulaşabilirisiniz.Beyşehir Gölü Van Gölü ve tuz gölünden sonra Türkiye’nin en büyük üçüncü gölüdür. Göller yöresinde yer almakta olup ülkemizin en büyük tatlı su gölüdür. Barındırdığı yaban hayatı doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle göllerimiz içinde özel bir yeri olan Beyşehir Gölü, güzel mavi rengi, irili ufaklı Adaları, kumsalları, karstik mağaraları ve bozulmamış bitki örtüsüyle ülkemizin en güzel göllerinden biridir.

Beyşehir gölü nerededir

Gölümüz İç Anadolu’nun batısına yakın Beyşehir ilçesi ile Isparta arasındadır. Güney ve kuzey kıyıları sığ olup en derin yeri on metreyi bulmaktadır. Yani gayet sığ bir göldür. Başta sazan balığı olmak üzere levrek, kadife Akbalık ve aynalı sazan gölde bulunan balık türleridir. Balık üretim çiftlikleride bulunmaktadır. Beyşehir Gölü çevresi 1993 tarihi itibariyle Milli Park statüsüne alınmış olup Milli Park alanı 88 bin 750 hektardır. Milli park olarak korunan bir bölgeye ne oluyorda beton döküp yapılaşma yapabiliyorlar. Yüzölçümü 651 kilometrekare, uzunluğu 45 kilometre, en geniş yeri 25 kilometredir. Göl çok büyük olmamasına karşın doğal güzellikleri ile göz kamaştırmaktadır.

Gölün çevresi ve özellikleri

Bu gölün çevresi, yüksekliği 2000 metreyi Aşan dağlarla çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1115 metredir. Beyşehir Gölü üzerinde Ortalama olarak 33 tane irili ufaklı Ada vardır. Gölde su seviyesine göre Ada sayısı da değişmektedir. Onlardan bazıları hacıakif, İğdeli, Kız Kulesi, Akburun, Mada, yılanlı, tülbent adalıdır.Adalarda yaşayanlar balıkçılık, küçükbaş hayvancılık ve avcılık ile geçinmektedirler. Yağışın çok olduğı mevsimlerde bu adalardan bazıları sualtında kalmaktadır.

Beyşehir gölünün gün batımı manzarası

Beyşehir Gölü Güney ve batısında Toros Dağları, doğusunda volkanik bir oluşum olan Erenler daha Güneydoğu Kuzeybatı yönünde ise Anam hasta ve Sultan Dağları ile çevrili tektonik bir çökelti de yer almaktadır. Güneşin batışı sırasında göl ve Anam hastanın birlikleri sayesinde mükemmel bir manzara ortaya çıkar. Beyşehir Gölü üzerindeki güneş batışı dünyaca ünlüdür. Bu günbatımı sahnesinin fotoğraflarda çok güzel çıktığu bilinmektedir. Manzarası ile turislerin uğrak noktasıdır.

diğer göl yazıları

  • Facebook
  • Twitter
This div height required for enabling the sticky sidebar