Hit enter after type your search item

Aluçdağı ve Çamkoru tabiat parkları

   Mevsimlerin olağan döngüsü, her bölgeye farklı bir güzellik katar Aluçdağı ve Çamkoru tabiat parkları na. Dört mevsimin ayrı tat ve renkleri, o bölgeyi sonsuz ayrıntılara boğarak fark edilmeyen yanlarını ortaya çıkarır. Kışın beyaz örtüsü, baharın coşkusu, yaz aylarının bereketi veya güzün ressamlığı her yere bir başka hava getirir. Doğal tabiat varlıkları ve tarihi yapısı şu güne dek bozulmadan varlığını sürdürmüş ender yerleşkelerimiz den biri olan Çamlıdere, ilkbaharda yeşil bir sığınak güz mevsiminde ise bir tutkudur doğa severler için. Ankara’nın memur kenti olarak bilinmesinden dert yakınan bu muhteşem tabiat parkları Ankara’mızı birazda doğal güzellikleri ile bizlerin anımsamasını sağlayacak gibi görünüyor. Ankara dediğimizde aklımıza güzel doğası ve tarihi canlanacak zihinlerimizde.

  Coğrafi konumu nedeniyle kendine özgü bir iklime ve bu iklimin yarattığı benzersiz bitki örtüsüne sahip olan Çamlıdere ilçesi, Ankara şehir merkezine 87 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Başta karaçam, sarıçam, kayın, ardıç, titrek kavak, tüylü meşe, akkavak olmak üzere pek çok ağaç çeşidine ev sahipliği yapan yerleşim, sonbahar aylarında başka bir görüntü sergiliyor. İlçe sınırlarında yer alan Aluçdağı ve Çamkoru tabiat parkları, ekim ve kasım aylarında doğadaki birçok renk tonunu seyredebileceğiniz ayrıntılarla dolu.

Aluçdağı ve Çamkoru tabiat

Aluçdağı ve Çamkoru tabiat parkı

 Aluçdağı ve Çamkoru tabiat parkları özellikleri;

611 hektarlık bir alana yayılan ve 2008 yılında tabiat parkı ilan edilen Çamkoru’da 59 familya, 217 cins ve 377 türe ait toplam 931 bitki çeşidi tespit edilmiş. 2004 yılında tabiat parkı statüsüne kavuşan Aluçdağı ise yerleşimin doğusuna konumlanmakta.

  Sonbahardaki renk döngüsünü izlemek ve fotoğraflamak istiyorsanız bu iki tabiat parkındaki yürüyüş rotalarını kullanabilirsiniz. Çamkoru’da Alakoç Köyü-Çamkoru (8km), Alakoç Yaylası-Çamkoru(9km), Çamkoru-Tepepınar Yangın Kulesi-Çamkoru Ring(12,5 km) güzergâhlarını deneyebilirsiniz. Alan içinde veya Çamkoru Göleti’nde kamp imkânı mevcut. Aluçdağı Tabiat Parkı’nda ise Aluç Dağı-Kös Yaylası-Kızılcaören Yaylası (5km) , Çamlıdere Yaylası-Eski Güreş Yeri-Çamlıdere Yaylası (13km), Çamlıdere Yaylası-Kapaklı Yaylası-Çamlıdere Yaylası (Ring)(19km), Çamlıdere Yaylası-Kirazlı Yaylası-Soğuksu Milli Parkı (Kızılcahamam)(20km), Çamlıdere Yaylası-Kızılcaören Köyü(Kızılcahamam)(11km),Çamlıdere Yaylası Yangın Kulsesi-Yanık-Çamlıdere Yaylası(Ring)(12,5 km), Çamlıdere-Çamlıdere Yaylası (9km) parkurlarında keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Aluçdağı ve Çamkoru tabiat parkları

Ülkemizdeki diğer doğa yürüyüşü parkuruda Karagöl Tabiat Pakı Çubuk Ankara dır. Bu makalemizide okumak isteyebilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
This div height required for enabling the sticky sidebar